1007 8th Street, Wheatland, WY 82201 • Ph: 307-322-2627 • Fax: 307-322-9612
Current E-Edition

Top Stories Opinion Sports Obituaries Photos Home 

Six WHS pre-qualifications for track team

Posted: Wednesday, May 7th, 2014

In a season that’s going “ well” according to Coach Cochran, the Wheatland track team had two pre -qualifications during last week’s track meets.

“They all finished in the middle of the pack,” said Cochran.

The rest of the team headed off to Campell County High School’s competition.

To date , these are the state pre-qualifiers:

Sydney Pollock- long jump -15’10

Kyle Pollock highjump/longjump 6’4 and 21’11

Cole Weatherill -high jump -6’3

Kyleen Smith high jump 5’1,

Nicole Culver 16’3 long jump

Austin Huffer 42.3

girls 4x100 relay

Here the results from Campell County:

Girls 100 meter dash:

Nicole Culver

Girls 200 meter dash:

Culver placed fifth in Girls 200 meter dash, Shannon Wallace also competed.

Girls 400 meter:

Samantha Britz placed fifth. Nikki Horblit and Abbi Suko also competed.

Girls 800 meter run:

Abbi Suko

Girls 100 meter hurdles

Sydnee Pollock, Liz Duvall, Ashley Giowaninni

Girls 4x400 meter relay

Britz, Pollock, Horblit and Danielle haroldson.

Girls High Jump

Britz took first place 4’10.

Girls Pole Vault

Haroldson took first place with 7-06.00

Girls Long Jump

Culver took second place with 15’11. Pollock took fourth with 15’05. Lexi Hernandez also competed.

Girls shot put

Tori Hageman, Nichole Ayers, Courtnee Stone and Kenzie Loyd.

Girls Discus Throw

Ayers, Hagemon and Loyd

Boys 100 meter dash:

Taran Welchel took fourth with 11.64, KIrby Cagle and Brandon Zimmerman also competed.

Boys 200 meter dash

Noah Fernandez, Dylan Maike, Nathan Willis and Chase Markel.

Boys 400 meter dash:

Fernandez, Grady Haefflin

Boys 110 meter hurdles

Austin Huffer placed fifth with 17.99,

Boys 300 meter hurdles

Austin Huffer

Boys 4x400 meter

Trace Douglas, Nathan Willis, Noah Fernandez and Austin Huffer

Boys High Jump

Austin Huffer took third with 5’8. Brandon Zimmerman also competed.

Boys Pole Vault

Nathan Willis took second with 11-06, Chris Caves took third with 11-00. Matt Britton also competed.

Boys Long Jump

Jacob Ward completed.

For the complete article see the 05-07-2014 issue.

Click here to purchase an electronic version of the 05-07-2014 paper.

Select Page:




Copyright 2015 News Media Corporation

News    Classifieds    Shoppe    Search    ContactUs    TalkBack    Subscribe    Information    E-Edition    Business Portal